Raščišćavanje nagomilanih stvari je veština koju učite sa praksom, baš kao I bilo koju drugu veštinu. I baš kao I bilo koja druga veština, postoji mnogo malih pitanja I problema za koje vam trebaju odgovori I rešenja dok počinjete da se oslobađate nagomilanosti.
1. Odakle da počnem? Počnite od bilo gde – stvarno nema veze gde počinjete, bitno je da ste počeli. Svakako ćete sve na kraju očistiti, zato izaberite bilo koju tačku I krenite da raščišćavate, lagano, šireći se I na druge tačke. Počnite bebećim korakom – odredite da očistite samo jedan majušni prostor. Odvojte samo 5 minuta da očistite fleku na kuhinjskom pultu, I održavajte ga čistim. A kasnije u danu očistite još malo prostora. Sutra očistite još malo. Nije teško ako to radite u malim koracima.
2. Šta da radim sa gomilama papira I magazina? Skupite na gomilu sve vaše papire I magazine. Uzmite magazin na vrhu gomile I razmislite: možete li ga odložiti? Ako je odgovor da, bacite ga u kantu za smeće. Ako vam magazin treba, odlučite da li ćete ga sortirati sa određenim knjigama I stavite ga na odgovarajuće mesto. Magazine koji vam više ne trebaju sve pobacajte u smeće. Efikasno pređite preko novina sve dok ne završite sa gomilom. Kada opet nađete malo vremena, učinite isto I sa tonama papira koje ste nagomilali. Sortirajte I nju.
3. Šta da radim ako moja porodica nagomilava stvari? Počnite od sebe. Vodite ih svojim primerom. Raščistite vaš lični prostor, I pokažite Im koliko je veliki. Odpočnite pozitivnu diskusiju sa njima u vezi toga zašto raščišćavate, I pitajte ih da li bi vam se pridružili. To je dug proces – obrazovati ljude – ali nemojte pokleknuti I krenuti da ih terate, od toga će samo postati puni prezira I opiraće se kao ludi.
4. Imam tendenciju da zadržavam stvari sa izgovorom: Možda će mi nekad zatrebati. Napravite listu vaših stvari koje imate za svaki slučaj, ili još bolje, stavite ih sve u kutiju – I u sledećih 6 meseci posmatrajte koliko vam zapravo one koriste. Ako vam nisu trebale, otarasite ih se. Ako ste ih koristili, zadržite ih.
5. Kako da rukujemo sa stvarima od sentimentalne vrednosti, stvarima koje donose sećanja kojih se drugačije ne bi ni sećali? Shvatite da vaša sećanja, vaša osećanja, I vaša ljubav nisu u tim predmetima. Ti predmeti su samo mesto u kojima ih držite. To mesto može postati I vaš kompjuter, internet. Neke od ideja: Napravite digitalni fotoalbum svih vaših sentimentalnih vrednosti. Držite slike vaših voljenih na desktopu vašeg monitora ili na skrinsejveru. Pustite slajdšou vašim prijateljima ili sebi. Stvorite digitalni memoar. Otvorite vizuelni blog stvari koje su vam drage.
6. Ja želim da očistim svoju gomilu, ali sam nekad tako lenj da bi se pokrenuo. Objavite svojim prijateljima na facebook-u ili tviteru da ćete raščišćavati nered svaki dan po 10 minuta, celog meseca. Ili blogujte o vašem raščišćavanju. Radite to u grupi sa drugima I od toga napravite zabavu. Neka to bude porodična igra.
7. Moj najveći problem je da se rešim stvari koje su mi na poklon dali dragi ljudi.Oslobodite sebe ove krivice. Vaši voljeni si vam dali te poklone kako bi vas usrećili, a ne da opterete vaš život, ne da vas učine da se osećate krivim. Dopustite sebi da se osećate srećni, I stvari zadržite samo ako vas usrećuju.
- Gde da odložim sve te stvari? Ja volim da poklanjam stvari porodici I prijateljima, kao I da dajem u dobrotvorne svrhe.
- Nemam vremena da stvari održavam u redu. Stvorite naviku očisti usput. Za to vam treba nekoliko sekundi, a ako tako radite kasnije nećete imati mnogo šta da spremate.
- Teško je odvojiti vreme za raščišćavanjestvari, I za njihovu dalju raspodelu. Treba vam samo 10-15 minuta dnevno – očistite jednu po jednu gomilu. Učinite to pre nego što izađete iz kuće, I nakon što se vratite sa posla. One stvari koje ćete nekome dati stavite u posebnu kutiju, I stavite je u gepek. Kada ste blizu dobrotvorne organizacije ostavite im kutiju. Treba vam samo 5 minuta.